Cup No.1 startede i 1984, og da man i startede med Cup No.1 vidste man ikke hvor stor en succes det blev, om det var noget som skulle fortsætte.  Det var det heldigvis, og i starten af 90’erne fik vores daværende borgmester Ove Christensen den ide at kommunen skulle bakke op om Cup No.1 hvert år. Ideen var, hvert år at lade en af de tilrejsende ledere plante et træ fra sit hjemland.  Ideen med træet var at vise at Frederikshavn var en international by, der havde gæster fra hele verden.  De første år blev træerne plantet på Rådhuspladsen, de er efterfølgende flyttet til Fodboldvej, da man skulle bruge pladsen hvor træerne stod til at være knudepunkt for Frederikshavn Bybusser.  Hver torsdag i uge 28, plantes et træ af en udvalgt leder, - sammen med Frederikshavns borgmester og en af Cup No.1 grundlæggere Pauli Jørgensen.  En lille højtidelighed som værdsættes meget, især af de ledere som får lov at plante et træ, ser det som en stor ære. World Plantation, som området med træerne er blevet døbt, besøges ofte af de ledere som igennem årene har plantet et træ, når de år efter år kommer til Frederikshavn i uge 28 for at deltage i Cup No.1 .  

Følgende har plantet et træ siden 1991. 

 

ÅrstalNavnLandDansk navn på træDet latinske navn på træet
1991Carlos CerdaUSASølvlønAcer Saccharinum
1992Carlo WallerNew ZealandAlm. RobineaRobinia Pseudoacacia
1993Elmars BegmanisLatviaAlm. BøgFaugs Sylvatica
1994Elsabet BeyeneEritreaPilebladet PærePyrus Salicifolia "Pendula"
1995Bruce BenzonUSAAntarktisk SydbøgNothofagus Antarctia
1996Jozef HamoriHungaryEngarsk EgQuercus frainetto
1997Jan KorzitskaPolandSpidslønAcer Plantanoides
1998Leif Åke FröjelinSverigeVortebirkBetula Pendula
1999Stuart PowlEnglandStilkegQuercus Robur
2000Mamuka KvaratskhelliaGeorgianArmensk EgQuercus Pontica
2001Ashok BalgovindFijiAmbratræLiquedmbar Styraciflua
2002Alphonse MakkaMadagascar  Gulbladet BøgGaus Sylvatica 
2003Miquel A. VenturaDom. republic'sValnødJuglans Regia
2004Aksel NodlandNorgeHængebirkBetupapendula "Tristis"
2005Minerup BalanRumaniaManna AskFraxinus Ornus
2006Raymond RodinJohannesburgÆgte KastanieCastanea Sativa
2007Julie BrantAustraliaFligetbladet RønSorbus "Chinese Lac"
2008Louis NunesPortugalFligetbladet HestekastanieAesculus Hippocastanum
2009Nadev ShirgaonkarIndiaSøjleformet TulipantræLiriodendron Tulipifera "Fastigiata"
2010Stig HenriksenNorwayRødbladet BirkBetula Pendula Purpurea
2011Svend Ivarsson
Pauli Jørgensen
Sweden
Denmark
ParadisæbletræMalus baccata braenkjaer.
2012Ibrahim SabbahPalestineFigentræFicus CariaSorbus Scalaris
2014George Jarman
Gery McEwan
AustraliaKirsebærkornelCornus Mas
2015Tommy NilsenBrazilAmur-MaackiaMaackia Amurensis
2016Tom CuishawEnglandPlatanPlatanus acerifolia
2017Tomas LozanoPhilippines VandgranMetasequoia Glyptostroboides
2018Fabio RochaBrazilParadisæble JapanMalus Tschonoskii
2019Mattias KodzomanUSABærmispelAmelanchier Laevis snowflakes
2020FFI U18 Drenge
Vinder i 1984
DenmarkSelje-RønSorbus intermedia